رو عنوان : رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه
عنوان : غربالگری سرطان تیروئید :
زير عنوان : مرکز تحقیقات سرطان
کد خبر : ۳۶۰۴۶
تاريخ :
 ۱۳۹۴/۰۷/۰۱ 
ساعت : ۱۱:۱۱:۴۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

غربالگری سرطان تیروئید

امروزه سرطان تیروئید یکی از موارد شایع انواع سرطانها بخصوص در منطقه جنوب غرب کشور و عراق است ،پس از جنگ تحمیلی و جنگ آمریکا و عراق موارد بسیاری از بیماران مبتلا به سرطانهای تیروئید در مراحل پیشرفته مراجعه میکنند .

  از جمله عوامل خطر زای ابتلا به سرطانهای تیروئید قرار گرفتن در معرض تابش اشعه های رادیو اکتیو با دوز پایین در دراز مدت میباشد که به نحوی از انحاء میتواند در این امر موثر باشد.  که در نتیجه نیاز به اعمال جراحی پیچیده و پر عارضه و درمانهای کمکی دارند و بعضی ها هم متاسفانه غیر قابل علاج میباشند .

  استفاده بی رویه از سلاحها و گلوله های ممنوعه توسط مهاجمین بیگانه در این منطقه میتواند یکی از علل افزایش شیوع سرطانهای تیروئید باشد. از آنجا که تشخیص زودرس سرطانهای تیروئید میتواند در درمان موثرتر این بیماری دخیل باشد، بطوری که اگر در مراحل تهاجمی کوچک  ( microinvasion ) باشد میتوان  منحصرا با عمل جراحی به درمان قطعی این بیماری دست یافته و هیچگونه نیازی به درمان کمکی و پر هزینه دیگری ندارد و بیماران طول عمر طبیعی خواهند داشت.

متاسفانه تشخیص موارد غیر قابل لمس بالینی(subclinical ) این بیماری که اندازه این غده کمتر از یک سانتی متر است، توسط فرد یا در معاینه بالینی غیر قابل تشخیص است و آزمایش خونی اختصاصی هم برای تشخیص آن وجود ندارد لذا از نظر پنهان میماند، تا اینکه با دست اندازی به غدد لنفاوی گردن یا مراحل پیشرفته تهاجمی به نسوج اطراف خودش را نشان میدهد . لذا وجود یک روش غربالگری (بیمار یابی ) در این بیماری بخصوص برای افراد پر خطر (high risk ) و در مناطق آندمیک میتواند علاوه بر نجات به موقع این افراد از یک بیماری مهلک و پر دردسر ، از هزینه های هنگفت درمان این بیماران هم بکاهد.

به پیشنهاد ما انجام سونوگرافی تیروئید سالانه در افراد پر خطر از سن 18 سالگی به بالا میتواند یکی از روشهای بسیار موثر در تشخیص به موقع ندولهای غیر قابل لمس بالینی (subclinical ) در این افراد باشد . که در صورت لزوم میتوان با نمونه برداری سلولی سوزنی ((FNA تحت هدایت سونوگرافی این بیماری را تشخیص داده و بموقع عمل کرد و تحت مداوا و درمان قطعی قرار داد.

این روش بسیار آسان بوده و دستگاه سونوگرافی نیز در تمام مراکز درمانی وجود دارد. انجام آن هم توسط تمامی رادیولوژیست ها بدون نیاز به آموزش خاصی امکان پذیر میباشد. انجام این سونوگرافی گردن میتواند در حین سایر موارد سونوگرافی از قسمت های دیگر بدن و یا  منحصرا از گردن صورت پذیرد. بنابر این  انجام این کار هم هزینه بسیار جزئی به همراه خواهد داشت. بنابراین روشی توجیه پذیر در غربالگری سرطان تیروئید میتواند در نظر گرفته شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                              

                                               

نمایش تعداد بازدیدها : 655

بازگشت                   
 

مرکز تحقیقات سرطان

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0